SPZOZ w Garwolinie, ul. Lubelska 50   sekretariat@spzozgarwolin.pl

Wykład Ordynatora Oddziału Kardiologii na Letniej Szkole Medycyny Paliatywnej

2 czerwca 2023 roku miała miejsce II edycja konferencji naukowo-szkoleniowej „Letnia Szkoła Medycyny Paliatywnej”, organizowana przez Oddział Medycyny Paliatywnej Szpitala Powiatowego w Rykach. W tym roku jeden z wykładów przeprowadzanych w trakcie tego wydarzenia prezentował dr n. med. Piotr Szmaus, ordynator Oddziału Kardiologii oraz kierownik Pracowni Hemodynamiki w Szpitalu Powiatowym w Garwolinie.

Medycyna Paliatywna bierze swoją nazwę od łacińskiego słowa „pallium”, które oznacza płaszcz. Stanowi ona symboliczne okrycie płaszczem opieki medycznej pacjentów, których zaawansowana choroba nie ma szans na wyleczenie z punktu widzenia medycyny. Dotyczy to m.in. pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową. Interwencje medyczne nie są wówczas intensywną terapią zabiegową czy farmakologiczną mającą na celu powrót do zdrowia, ale pomocą w godnym przeżyciu czasu choroby i odejścia.

Jedną z metod leczenia osób objętych opieką paliatywną z powodu zaawansowanego nowotworu może być angioplastyka tętnic wieńcowych w momencie wystąpienia Ostrego Zespołu Wieńcowego (tzw. zawału serca).

Dr n. med. Piotr Szmaus poświęcił swoją prezentację właśnie temu tematowi. Zgromadzeni na konferencji lekarze, mogli dzięki niej zdobyć informacje m.in. na temat częstotliwości występowania Ostrego Zespołu Wieńcowego u tej grupy chorych (sięgającej 15%), czy dostępnych metod leczenia oraz korzyści z niego wynikających.

Temat poruszony w trakcie prezentacji ordynatora Oddziału Kardiologii Szpitala Powiatowego w Garwolinie ma istotne znaczenie. Według danych statystycznych GUS w roku 2021 z powodu chorób układu krążenia, w tym tzw. zawałów serca, zmarło 34,8% osób, natomiast z powodu nowotworów – 18%. Te dane pokazują, że niestety obydwie przyczyny zgonów są na tyle częste, że mogą ze sobą współistnieć.

II Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Letnia Szkoła Medycyny Paliatywnej”, organizowana przez Szpital Powiatowy w Rykach, była objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, Starosty Ryckiego Dariusza Szczygielskiego oraz Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciecha Załuskiego.

Najnowsze aktualności

  • 29 marzec 2024

    Życzenia Wielkanocne 2024

    Radosnych świąt Wielkanocnych, Pełnych pokoju i przeżytych w zdrowiu, Wszystkim pacjentom i pracownikom, Życzy Dyrektor SP ZOZ w…
  • 01 listopad 2023

    Odszedł dr Wiesław Marszał

    W zadumie pierwszych dni listopada wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli z tego świata. W tym roku środowisko medyczne z…

Informacja mammografia

Szanowna Pani,

Warto zadbać o swoje zdrowie i życie

Jeśli jesteś w wieku 50 do 69 lat

Zgłoś się na bezpłatne badania mammograficzne

do Pracowni Mammograficznej

Szpitala Powiatowego

w

Garwolinie ul. Lubelska 50

Czekamy na Ciebie od poniedziałku do piątku

w godz. 800-1800

ZAPRASZAMY!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.